Rapoo- It solutions & Corporate template

09-8893102

צור קשר

office@nordia.co.il

שלח דוא"ל

נורדיה הוא מושב שיתופי נורדיה.

מיקום
שוכן ממזרח לעיר נתניה בקרבת צומת השרון (צומת בית ליד) בתחום שיפוטה של המועצה האזורית לב השרון.

היסטוריה
המושב הוקם ע"י חיילים משוחררים מהצבא הבריטי, בוגרי פלוגות הגיוס של בית"ר. שני גרעיני התיישבות. שנוסדו בסוף מלחמת העולם השנייה.
גרעין מרגולין  ע"ש גנרל מרגולין( מפקד הגדוד העברי השני במלחמת העולם הראשונה) נוסד ב 1944 ע"י חיילים בית"ריים מגדוד 3 של החטיבה היהודית הלוחמת – החי"ל- באיטליה. הגרעין החליט על צורת התיישבות של מושב שיתופי כדי "לא להיות עבד לפרה, לאפשר לאנשים להיות חופשיים גם לפעילות ציבורית ו במיוחד לאצ"ל ". עם שובם לארץ התיישבו החברים בכפר יונה וב – 2 לנובמבר 1948 עלו להתיישבות הקבע על אדמות חירבת בית ליד.

גרעין ווג'וד ע"ש יאשיהו ווג'וד ( חבר בית הנבחרים הבריטי מידידיה של התנועה הרוויזיוניסטית של ז'בוטיסקי  שחזה את המדינה היהודית על שתי גדות הירדן) נוסד ב 1943 ע"י חיילים בית"ריים מגדוד 2 של החי"ל  בבנגאזי שבלוב. הגרעין החליט על צורת התיישבות של מושב שיתופי מכיוון שכך יוכלו לדאוג האחד לשני . עם שובם לארץ התיישבו במושבה הגלילית משמר הירדן שנעזבה ע"י מתיישביה והקימו משק לתפארת. מיום שבאו"ם הכריזו על הקמת מדינת ישראל ,כ"ט בנובמבר, החלו הסורים מתנכלים לישוב. ב – 10 ליוני 1948 נפלה משמר הירדן ומתיישביה הובלו לשבי בסוריה. ב – 1949 עם שובם מהשבי הצטרף גרעין ווג'וד לחברי מרגולין וביחד הפכו ל "נורדיה מושב שיתופי של חיילים משוחררים בע"מ. "

מקור השם נורדיה
ע"ש המנהיג הציוני מכס נורדאו איש הציונות המעשית שקרא לישב את הארץ.

תחילת הישוב
תחילתו של המושב לא הייתה סוגה בשושנים. הוא סבל מבידוד פוליטי וארגוני. חרף כל הקשיים המשק צמח והתפתח והינו היום אחד המושבים החזקים.

כיום
המשק מונה היום כ-147 משפחות, 300 חברים/ות וכ -102 בנים עד גיל 18. החיים בנורדיה מתנהלים כמושב שיתופי המשלב את יסודות הקיבוץ והמושב. אמצעי היצור משותפים בבעלות המשק כמו בקיבוץ ואילו חיי המשפחה  והצד הצרכני כמו במושב.

ועד מנהל
המשק מנוהל ע"י מוסדות נבחרים מזכירות חברתית ומזכירות כלכלית. המוסד העליון במשק הינו אסיפת החברים. כל הפעולות מתועלות ע"י אסיפת החברים. הנהלות המושב נבחרות לשנתיים. ב -1994 הוקמה שכונה חדשה ליד המושב ונורדיה הפכה לישוב קהילתי שיש בו אגודה שיתופית ושכונה של מתיישבים ולהם ועד מקומי משותף. הועד נבחר בבחירות מוניציפאליות רגילות. חברים בו תושבי השכונה ותושבי האגודה ותפקידו לדאוג לרווחת התושבים בכל הנושאים המוניציפאליים.

השתייכות פוליטית
במשך שנים רבות התאפיין המושב כמושב בעל זיקה ימנית. מסונף למשקי חרות בית"ר כשתנועת הנוער הייתה בית"ר. כיום המגמה הימנית מטשטשת והולכת וההשתייכות הפוליטית הינה מעורבת. יחד עם זאת נשמרת המסורת של רוח תנועת בית"ר הבאה לידי ביטוי בימי הזיכרון בהם משולב שיר בית"ר בטקס שנערך ליד האנדרטה לחברי הגרעינים ולחללי צה"ל.

ענפי המשק
המשק הינו משק מעורב המתבסס על תעשיה וחקלאות.

מפעל קפיצי נורדיה
הינו המפעל המוביל והגדול בארץ ליצור קפיצים לתעשיות הביטחוניות, החקלאות הרכב ולחברות התקשורת. המפעל מורכב מארבע חברות ספרינקו, נוקס, מגיק ו –AIC המתמחה ביצור רכיבים ממתכת לתעשיית החשמל והאלקטרוניקה.

בעלי כנף
ענף המתמחה בגידול לולי רביה , הדגרה ובשווק אפרוחים.

בעלי חיים
דיר צאן מהגדולים בארץ.

רפת נורדיה
משותפת לנו ולקבוץ המעפיל שעוברת אחרי חמישים שנה לדיור קבע בקיבוץ המעפיל.

חקלאות
מטע  המשתרע על שטח של  כ – 500 דונם לגידול אבוקדו ואפרסמון.
פרדס המשתרע על שטח של  כ- 120 דונם.
אננס  המשתרע על שטח של 130 דונם .

מבנים להשכרה לתעשייה זעירה ולמחסנים.

קומפלקס תחנת דלק על כביש 4  ותחנת דלק פנימית לתדלוק עצמי.

אכסניית הנוער

בית אבות מגדלי ים תיכון
הינו בית אבות עם בתים צמודי קרקע והינו ספינת הדגל של החברה המנהלת אותו מגדלי ים תיכון.
רמת חיים : המשפחה מקבלת לקיום תקציב חודשי המתבסס בחלקו על גודל המשפחה, ותגמול מעבודה.
נשים עובדות הן במושב והן בחוץ ומקבלות את מלוא שכרן.

חינוך
במושב מעון לתינוקות וקטנטנים , גני ילדים באחריות המועצה. ילדי גן חובה ובית ספר יסודי לומדים בבי"ס בצור משה ובבי"ס החדש בגאולים. תלמידי חטיבת הביניים והתיכון לומדים בקריית החינוך דרור בבני דרור.

בריאות
במושב מרפאה המסונפת לקופ"ח לאומית ונותנת שרותי אחות ורופא. מרפאת שניים בחסות חברת הביטוח דקלה.

מספרה לגברים ולנשים.

מועדון מבוגרים המשרת את הותיקים לפעילות ולמפגשים.

במושב חדר הנצחה לזכרם של החברים והבנים . אפשר לבקר במקום בתאום עם הארכיונאית בטלפון: 0546799371 .

מערכת הצבעות דיגיטליות הצבעה דיגיטלית אתר לקיבוץ קריאות שירות קריאות שירות